Brave vs Chrome i Firefox. Jak bardzo jest szybsza?

Test szybkości Brave vs Chrome i Firefox

Przeglądarki zawsze stanowiły problem jeżeli chodzi o wydajność komputera. Jest to aplikacja chyba najczęściej używana przez użytkowników i choćby dlatego tak istotne jest aby wybrać taką, która twój sprzęt najmniej obciąża.

Z drugiej strony bardzo ciężko jest testować wydajność tego typu aplikacji, ze względu na różne środowiska testowe oraz upodobania użytkowników. Jedni używają podstawowych wersji przeglądarek, inni lubią mieć dużo dodatków i dziesiątki otwartych zakładek.

Wydajność Brave w porównaniu do Chrome, Firefox i Opera

Postanowiliśmy przetestować Przeglądarkę Brave i porównać jej szybkość z konkurencją za pomocą browserbench.org. Zanim przejdziemy do naszego testu, zobaczmy jakie wnioski przedstawiła firma Brave.

FOX (czas wczytywania w sekundach)
Brave
Chrome 45%
TIME (czas wczytywania w sekundach)
Brave
Chrome 98.7%
CNN (czas wczytywania w sekundach)
Brave
Chrome 84%

Na wykresach z ich testu widać, że przeglądarka Brave przy przeglądaniu zasobów serwisu CNN poradziła sobie 7,2 razy szybciej niż jej największy konkurent czyli Google Chrome i nawet 8.7 raza szybciej na stronach gazety Time. Przyznajmy że to imponujący wynik.

Nasze przypuszczenia te dane potwierdziły. Wg. narzędzia browserbench.org i naszego odczucia Brave była zdecydowanie najszybsza. Najgorzej poradził sobie Firefox, szczególnie jeżeli chodzi o czas otwierania przeglądarki. Zatem, jeżeli często ją wyłączasz(na przykład aby pozbyć się otwartych kart), Firefox jest najgorszą opcją. Chrome wydajnością przewyższał przeglądarkę Firefox ale i tak  w żaden sposób nie mógł dorównać szybkości Brave. W teście całkiem dobrze wypada Opera ale ze względu na swoje inne wady (np brak paska ulubionych zakładek  w górnym przyborniku) jest wg. nas słabą przeglądarką.

Prędkość i przyzwoita anonimowość skłoniły nas w stronę Brave, choć trzeba przyznać że ta anonimowość rodzi pewne problemy. Wiele serwisów, ze względu na blokowanie cookies i brak możliwości śledzenia wymusza dodatkowe CAPTCHA i inne kontrole bezpieczeństwa, których nie widać podczas przeglądania w Chrome. 

Z drugiej strony, fakt że przeglądarka chroni tak naszą prywatność że serwisy niewiele o nas wiedzą i muszą o te dodatkowe dane dopytywać leży u podstawy całej idei Brave i bardzo nam się podoba.

 

Oszczędzisz pieniądze z Brave

Warto również zauważyć, że zmniejszona w wyniku blokad reklam (szczególnie autoodtwarzania video) liczba pobranych danych może znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztu rachunków za Internet. Odczują to szczególnie osoby korzystające z przeglądarki na urządzeniach mobilnych lub za granicą z użyciem roamingu.

Dodatkowo, dzięki programowi Brave Rewards o którym pisaliśmy w osobnym artykule można nie tylko zaoszczędzić ale nawet zarobić podczas używania przeglądarki. Przyznamy że ta idea jest bardzo ciekawa i na pewno przyczyni się do popularyzacji tej aplikacji.

źródło: YouTube, kanał Brave