Brave zużywa 40% mniej baterii telefonu niż inne przeglądarki

Brave oszczędza baterię

Jak wykazały badania przeprowadzone przez dr Matteo Varvello oraz dr Ben Livshits, głównego naukowca Brave, użytkownicy urządzeń mobilnych mogą spodziewać się nawet dwóch i pół godziny więcej przeglądania stron na jednym ładowaniu baterii.

 

W badaniach dowiedli, że przeglądarka Brave zużywa o 40% mniej baterii niż konkurencja jak Chrome, Edge i Firefox. Składa się na to głównie oszczędność związana dwoma czynnikami:

Sposób pomiaru

Metodologia badań dotyczyła (co istotne) telefonów wyposażonych w system Android. Większość nowoczesnych telefonów wyposażona jest w czujniki baterii, które mogą raportować poziom naładowania akumulatora (mAh), a także inne wskaźniki, takie jak pobierany prąd i temperaturę baterii. Do badania użyto narzędzia open-source battery-historian, które na podstawie plików raportów o błędach wyciągnęło te ciekawe wnioski.

Średnie rozładowanie baterii (mAh) wg. battery-historian
Firefox 100%
Edge 82%
Chrome 80%
Brave 67%

Źródło: brave.com

Testowanym urządzeniem był Samsung Galaxy S9 wyposażony w system Android 9.0. Dla każdej przeglądarki mierzono zużycie baterii podczas sekwencyjnego odwiedzania 20 popularnych stron internetowych z różnych kategorii (aktualności, e-commerce i technologia). Każda witryna była ładowana do nowej karty, która była potem otwarta w tle.

Wnioski

Test wykazał, że przy podobnym środowisku (ten sam telefon, przeglądane strony, stabilne połączenie Internetowe itd), przeglądarka Brave oferuje 20-40% większe oszczędności baterii w systemie Android w porównaniu z przeglądarkami Chrome, Firefox, Edge a nawet innymi przeglądarkami blokującymi reklamy jak Adblock Browser.

Mniejsze zużycie procesora w porównaniu do konkurencyjnych przeglądarek blokujących reklamy jest głównym powodem dodatkowych 20% oszczędności baterii.